مقالات

مركز تحقيقات تصویربرداری سلولی و مولکولی اولين مركز تحقيقاتي در زمينه كاربرد علوم و مهندسي در تصویربرداری پزشكي با هدف آشکارسازی تغییرات مولکولی، عملکردی و ساختاری بیماری ها است كه در قلب يكي از بزرگترين مجتمع هاي بيمارستاني كشور تأسيس شده است. اين مركز وابسته به دانشگاه علوم پزشكي تهران مي باشد و در مجتمع بيمارستاني امام خميني قرار دارد.
مركز تحقيقات در بهمن ماه 1389 و با هدف كلي تلاش در راه توسعه فنآوري هاي تصویربرداری، ابداع و به کارگیری روشهای به روز، و طراحـي و ساخت تجهيزات مربوطه، با توجه به ملاحظات بومي، تأسيس گرديـد. از نكات ارزشمند و قابل توجه در تأسيس مركز فراهم سازي امكان ارتباط نزديك و همكاري تنگاتنگ متخصصين رشته هاي مختلف علوم، مهندسي، پزشكي و صنعت در يك محيط تحقيقاتي مشترك مي باشد. اين همكاري مشترك از يك طرف، نشانگر جهت گيري سياست تحقيقاتي مركز و از طرف ديگر عامل بهبود كيفي و متضمن رعايت ملاحظات بومي و استانداردهاي لازم براي توسعه فنآوري هاي مربوط به تصویربرداری سلولی-مولکولی است.
فعاليت هاي اصلي مركز تحقيقات شامل پژوهش، آموزش، و ارائه خدمات فني در بخش های تصویربرداری پزشكـي است و بر اين اساس دو معاونت پژوهشـي و آموزشي عهده دار بخش اعظم فعاليت هاي تخصصي مركز تحقيقات خواهند بود.
در حال حاضر گروه هاي پژوهشي مركز بشرح زير عهده دار اجراي پروژه هاي تحقيقاتي و توسعه فنآوري در زمينه هاي مرتبط با تجهيزات و لوازم پزشكي مي باشند:

- گروه سیستم های تصویربرداری پزشکی
- گروه کمی سازی تصویربرداری و طیف نگاری تشدید مغناطیسی
- گروه تصویربرداری و آنالیز بیومارکرها
- گروه تصویر برداری و آنالیز تصاویز مغزی
- گروه تصویربرداری اپتیکی
- گروه سیستم های پیشرفته X-ray

براساس شناسايي نيازهاي بهداشتي- درماني و صنعت تصویربرداری پزشكي كشور، تأسيس گروه هاي پژوهشي با اهداف جدید در آينده نزديك مورد نظر است.

چشم انداز مرکز:
   مرکز تحقیقات تصویربرداری سلولی و مولکولی، با هدف ارتقاي سطح پژوهش و يافتن راه حل براي چالش هاي موجود در زمينه تصويربرداري پزشكي كه هر روزه در حال تغيير است، در راستاي تبديل شدن به يكي از موسسات برجسته در سطح ملي و بين المللي گام بر مي دارد. با در نظر داشتن اين اهداف، توسعه برنامه هاي نوين متمركز بر پژوهش هاي پايه اي و باليني اصلي ترين برنامه استراتژيك اين مركز براي آينده است. این برنامه استراتژیک، اهداف و چشم انداز مرکز تحقیقات تصویربرداری سلولی و مولکولی را برای پنج سال آینده برای دستیابی به نقش پیشگامانه در زمینه تصویربرداری پزشکی در سطح ملی تعیین می کند.

مأموريت مركز:
• تلاش براي تکميل زنجيرة نوآوري حوزة تصویربرداری سلولی-مولکولی در پزشکي کشور در حلقة هاي علم، تحقيق، فناوري، توليد و بهره برداري در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه.
• توسعه علوم مربوط به تصویربرداری پزشكي در حوزه هاي تشخيصي، درماني و پيشگيري،
• آموزش افراد براي ايجاد گروهي متخصص متشكل از پژوهشگران برجسته در زمينه تصويربرداري پزشكي،
• برقراري ارتباط مؤثر با مجامع داخل و خارج براي غني سازي سطح علمي مركز،
• فراهم كردن موقيت هاي پژوهشي و حمايت مالي براي ارتقاي سطح بازدهي مركز.

بیشتر بخوانید ...

آخرین اخبار
حضور مرکز تحقیقات تصویربرداری سلولی و مولکولی در نمایشگاه ساخت ایران
نمایشگاه ساخت ایران از روز دوشنبه چهارم اردیبهشت تا پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران دایر بود
رونمایی از دستگاه پت اسکن در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی
در پنجمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون تحقیقات و فن‌آوری دانشگاه از دستگاه پت‌اسکن (Xtrim) رونمایی کردند.
|< < 1 > >|  خبر های آرشیوی